logo SITK o/Toruń

SITK o/Toruń

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej

Oddział w Toruniu

Wycieczka techniczna Marcelin - Borne Sulinowo

6 - 7 maja 2016

W dniach 6 - 7 maja 2016r. Brodnicki Klub Drogowców Nr 13 zorganizował wyjazd techniczny do miejscowości Marcelin w województwie szczecińskim, do siedziby firmy INRECO - EMULSJA Sp. z o.o producenta emulsji asfaltowej. W wycieczce uczestniczyło kilkanaście osób.

Pierwszy dzień wyjazdu obejmował obszerną wycieczkę po wytwórni emulsji asfaltowej. Firma funkcjonuje na polskim rynku od 2002 roku. Podstawową działalnością spółki jest produkcja i sprzedaż wszystkich rodzajów kationowych emulsji asfaltowych dla drogownictwa. Produkcja emulsji asfaltowej jest całkowicie zautomatyzowana i przebiega w sposób ciągły. Od tego roku wytwórnia w Marcelinie zajmować się będzie także produkcją asfaltu spienionego.

Wszyscy uczestnicy zostali oprowadzeni po linii produkcyjnej, a o jej działaniu szeroko opowiadał sam prezes zarządu - pan Damian Baszarkiewicz. Na terenie firmy znajduje się także polowe laboratorium zajmujące się bieżącą kontrolą przeprowadzanej produkcji. Mieliśmy przyjemność wykonania przykładowych badań wykonywanych na próbkach emulsji. Po części teoretyczno – doświadczalnej zostaliśmy zaproszeni na gorący poczęstunek przy grillu, po czym autokarem udaliśmy się na zwiedzanie znajdującego się niedaleko Szczecinka.

Miasto Szczecinek leży we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Według danych z 2014 roku miasto liczy około 40 tysięcy mieszkańców. Podczas 3 godzinnej wycieczki udało nam się obejrzeć m.in. Wieżę Kościelną św. Mikołaja, Zamek Książąt Pomorskich, Plac Wolności oraz rewitalizowany w tym roku Rynek Miejski. Duże wrażenie wywołał Miejski Park położony wzdłuż jeziora Trzesiecko. Park rozciąga się wzdłuż całego miasta i jest w nim około 2 tysięcy drzew mających ponad 100 lat. Ciekawostką i zarazem ogromną atrakcją Szczecinka jest znany w całej Polsce, wyciąg do nart wodnych liczący 1080 metrów, jeden z najdłuższych w naszym kraju.

W godzinach wieczornych udaliśmy się do miejsca zakwaterowania do OSW „Marina” W Bornym Sulinowie. Po krótkiej aklimatyzacji nad malowniczym jeziorem Pile odbyło się ognisko integracyjne wspólnie z pracownikami firmy Inreco. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Następnego dnia po śniadaniu, wszyscy uczestnicy wyjazdu udali się na zwiedzanie Bornego Sulinowa. Towarzyszył nam przewodnik, który wprowadził nas w tajemnicę tego niezwykłego miejsca. Borne Sulinowo jest miastem, w którym w latach 30 zbudowano garnizon wojskowy. W 1945 roku przejęła go Armia Czerwona i użytkowała do października 1992. W tym okresie miasto wyłączone było z administracji polskiej. Władze miasta, by uatrakcyjnić i ułatwić turystom zwiedzanie Bornego Sulinowa, wytyczyły na jego terenie ścieżkę turystyczno-spacerową o długości ok. 13,5 km. Przy ścieżce znajduje się 21 wartych obejrzenia obiektów. Przy każdym z nich ustawiona została trójjęzyczna (polski, niemiecki, angielski) tablica informacyjna. Prawie każda tablica zawiera historyczne zdjęcia, umożliwiając w ten sposób porównanie dawnego i obecnego wyglądu danego obiektu.

Podczas kilkugodzinnej wycieczki udało nam się zobaczyć m.in. budynek generała, dawny szpital wojskowy, budynki koszarowe, rampę kolejową gdzie przeładowywano sprzęt wojskowy, budynek aresztu wojskowego, cmentarz radzieckich wojskowych oraz cywili z bazy w Bornem Sulinowie. W okolicznych lasach mieliśmy także okazję zwiedzić pozostałości po schronach po przewoźnych wyrzutniach SS-20.

W godzinach popołudniowych udaliśmy się w drogę powrotną. Ostatnim punktem naszej wycieczki był postój przy zbiorowej mogile jeńców radzieckich w miejscowości. Czarne. Według danych pochowano tam około 62 tysięcy żołnierzy. Około godziny 19.00 dotarliśmy do Brodnicy kończąc wyjazd techniczny. Przez cały okres wycieczki dopisywała nam piękna i słoneczna pogoda.

zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 
zdjęcie  zdjęcie 

Powrót